'
Honlap készítése Joomla-val (ahogy én látom)
Előkészületek
Az Linuxempire 2.0-as verziója valamikor 10 éve született. Az akkori és egészen tavaly nyárig használt verzió a Joomla 3.xx volt, aminek a támogatása teljesen megszűnt, és amikor már vagy éve nem tudtunk frissíteni, el kellett engedni. Nekifogtam a 4.x telepítésének, amit a PCLinuxOS-re is viszonylag könnyen fel lehetett rakni. Időközben kiderült, hogy a támogatása 2024. november 25-ig tart, így értelmetlennek találtam tovább foglalkozni vele, inkább nekigyürkőztem a 5.02-es verzió telepítésének. És a gondok itt kezdődtek.
Ha valakinek nehézséget okozna a kereső használata, a Joomla 5-ről az alábbi oldalon lehet olvasni:
https://docs.joomla.org/Portal:Joomla_5
1. Mire van szüksége a Joomla-nak
A Joomla CMS sikeres futtatásához szükség van egy adatbázis-kezelőre, ami tárolja, kezeli a honlappal kapcsolatos adatokat: ez a mariadb és mögötte sql3-as adatbázismotor húzódik meg. A „adatbázismotor” elég nagyképű megnevezése az adatbázis-kezelő nyelvnek: Sturctured Query Language (struktúrált lekérdező nyelv).
A weblapok megszerkesztéséhez szüksége van egy programnyelvre, a php-ra, ami egy „szerveroldali szkriptnyelv”.
És végül valamire, ami képes az Internettel kommunikálni, az apache-ra.
Ezeket a programcsomagokat külön-külön is fel lehet rakni, de vannak direkt erre a célra készített csomagok, amik tartalmazzák az összes szükséges alkalmazást. Ilyen csomag a lamp, az Xampp, és a Bitnami. A lampp-ot legtöbb Linux-rendszerben ezt task-lamp néven lehet elérni, (Synaptic-ban a Csoportok → Tasks résznél) ami a szükséges elemeket kijelöli telepítésre, majd telepíti.
Az Xampp és a Bitnami valójában már alkalmazások, amik gondoskodnak a szükséges csomagok telepítéséről, a „szolgáltatások” (php, apache) elindításáról, illetve bizonyos tartalomkezelők telepíthetőek is velük. (Wordpress, Joomla).
Eddig rendben is lenne, de a fent említett csomagok folyamatosan fejlődnek és jönnek ki az újabb változatok. A Joomla 5-nek a fenti csomagokból minimum a következő verziók kellenek:
PHP 8.2 8.1.0 (Modulok: json, simplexml, dom, gd, mysqlnd vagy pgsql)
MariaDB 11.1.0 10.4.0 (MySQL 8.1, PostgreSQL 16.0)
Apache 2.4 (vagy Nginx 1.25, Microsoft IIS 4, 10).
A PCLinuxOS ennél a résznél vált számomra használhatatlanná, mivel a Joomla 5 által elvárt programokból csak az alacsonyabb verziószámúak voltak elérhetőek a tárolókból. A .buntu-knál a szükséges verziók elérhetőek, de a telepítési macerák miatt inkább a Fedora-nál kötöttem ki, noha a körülményes működése miatt nem tartozik a kedvenceim közé.
2. Adatbázis létrehozása
A Joomla-nak a telepítéshez szüksége van egy kész adatbázisra, így azt már a telepítése megkezdése előtt létre kell hozni. Bizonyára van rá más megoldás is, de én parancssorból készítettem el.
Menete:
-
mysqld indítása, a disztribúciótól függően
service mysqld start, vagy systemctl start mysql stb.)
PCLinuxOS esetén sokkal egyszerűbb lenne, mert a rendszerbeállítóban (PCC) a Rendszer → Rendszerszolgáltatások kezelése… résznél ellenőrizni lehet, hogy futnak-e a szolgáltatások és onnan elindíthatóak, leállíthatóak és meghatározható, hogy indításkor betöltődjenek-e.
-
mysql -u root -p – belépés az adatbáziskezelőbe az első indításkor még nincs jelszó! (Ekkor elindul a mariadb) megkapjuk a mariadb promptját:
*az aláhúzott részt én jelöltem meg;
* látható, hogy PCLinuxOS alól írok, és a Mariadb verziója a joomal 5-nek nem jó
-
-
- A mariadb a parancsokat csak a „ ; ” lezáró karakter után hajtja végre. Annak hiányában további utasításokat vár! Tapasztalat!
-
-
Meg kell szüntetni az adatbázishoz való jelszó nélküli hozzáférést:
-
SET PASSWORD FOR 'root'@'localhost' = PASSWORD('......');
- a jelszót meg kell jegyezni, de nagyon!!!
-
-
Készíteni kell egy felhasználót:
-
CREATE USER 'valaki'@'localhost' IDENTIFIED BY 'jelszó';
-
-
Ellenőrzés:
-
SHOW DATABASES; ***
-
-
Adatbázis létrehozása (pl. lehet joomla a neve):
-
CREATE DATABASE joomla_db;
-
-
Ellenőrzés:
-
SHOW DATABASES;
-
-
Átváltás adatbázisra:
-
USE joomla;
-
-
Összes jog átadása a létrehozott felhasználónak:
-
GRANT ALL ON joomla_db TO 'valaki'@'localhost' WITH GRANT OPTION;
-
-
Ezután frissíteni kell:
-
FLUSH PRIVILEGES;
-
*** Valószínűleg itt ki kellett volna lépni és felhasználónévvel belépni és úgy létrehozni az adatbázis, amivel sok fejvakarástól kíméltem volna meg magamat.
Innentől kezdve a böngészőbe belépve localhost/phpmyadmin a grafikus felületű elérés is működik.
Megjegyzés: Ha – úgy mint én lmf. – az adatbázist root-ként hoztuk létre, akkor belépve a felületre – Felh.: valaki; Jelsz.:jelszó – a felhasználó látná az adatbázist, de nem férne hozzá. Ekkor mysql-ből törölni a felhasználót:
msyql -u root -p
utána
DROP USER 'valaki'@'localhost';
exit;
Majd localhost/phpmyadmin-nal root-ként belépni és a home ablakban egyik adatbázisra kattintva → Jogok és alul Felhasználói fiók hozzáadásá-nál beírni a nevet, jelszót és kijelölni a Globális jogosultságok-at. Kilépés és belépés már mehet felhasználóként!
3. A PHP beállítása
Gondolhatnánk, hogy most már lehet telepíteni a Joomla-t. De még nem. Ahhoz, hogy a Joomla jól működjön, a php.ini fájljába bele kell túrni.
Meg kell keresni a php.ini fájlt. Itt kezdődik a bonyodalom. A különböző disztribúciók, más és más helyen, más és más formában tárolják a php.ini-fájlt. A PCLinuxOS-nál és a Fedorá-ban egyszerűen root-ként elindítunk egy szövegszerkesztőt és a fájl megnyitáshoz beírjuk /etc/php.ini (Mindenkinek megvan a kedvenc szövegszerkesztője. A fanatikusok, vim, nano, geany stb.-re esküsznek, de bármelyik megteszi – mousepad, leafpad, kate stb., csak legyen keresés funkciója.)
A .buntu-knál több php.ini fájl is van az /etc/php5/apache2 alatt, méghozzá három is. Amikor próbálkoztam vele, inkább mind a hármat megszerkesztettem.
Mit is kell megszerkeszteni?
A Joomla elvárásai a php.ini-vel szemben:
upload_max_filesize = 64M
Post_max_size = 64M
memory_limit = 256M
max_execution_time = 30
Ezeket kell megkeresni a fájlban és egyszerűen átírni, majd menteni. Biztos van más módszer is, de én így csináltam. (A filesize és a Post_max_size azonos méretű kell legyen. Ha nem elég nagy, akkor a Joomla használata közben elakadhatunk. Előfordulhat, hogy később is bele kell nyúlni a php.ini-be a tömörítő engedélyezése miatt, de ez a megint csak a Joomla használatakor derül ki. Szól, ha nem éri a zip könyvtárat és akkor a php.ini-ben kell engedélyezni.)
És akkor máris telepíthetjük is a Joomla-t! : Honlapkészítés Joomla-val 2 - Telepítés.