Az Ars Technica honlapot olvasva találtam két hírt, ami megmutatja hogyan élnek vissza a technikai fejlődés eredményeivel.

Folyik a - piszkos - elnökválasztási kampány az USA-ban. A Lingo Telcom nevű céget 1 Millió USD-re büntették, mert a hívóazonosító ellenőrzése nélkül engedte, hogy Joe Biden nevében robotok felhívjanak New Hampshire lakosokat, akiket az ő hangját meghamisítva (deepfake) arra kértek,  ne szavazzanak. Hamarosan itthon is találkozni fogunk ezzel a taktikával. (Nem mellesleg a Nagy-Britannia-i muszlim ellenes zavargások elindítója is egy álhír volt, amiben a gyerekeket megkéselőről azt állították, hogy a "southporti gyerekgyilkosságokat elkövető 17 éves fiatal egy nemrég Nagy-Britanniába érkezett muszlim menedékkérő volt, holott a valóságban az elkövető ruandai származású, de már nagy-britanniai születésű, keresztény fiú" volt (Hirado.hu).)

Az intelligens edző-, szobakerékpárokat gyártó Peloton, amerikai cég a nem rajtuk keresztül, vagy hivatalos forgalmazó partnereiktől vásárolt, használt gépek aktiválásra 95 USD díjat számol fel. Ez egy, az előfizetői díjon túli összeg. A cég a Covid-19 idején kaszált igazán, de cég értéke az akkori 50 Mrd USD-ről mostanra 2,1 Mrd USD-re esett vissza. A cég gépei amúgy sem túl olcsók, mivel pl a Bike+ 2500 USD-be kerül. Csak az autógyártóknak, a híradástechnikai eszközök gyártóinak ne jusson eszébe, hogy ők is kérhetnének "reaktiválási díjat"! 

Erről az jut eszembe, hogy Bill Gates, valamikor az ezredfordulón úgy vizionálta a szoftverek jövőjét, hogy a számítógépeken nem lesz szoftver, hanem a felhasználó adott célnak megfelelően "bérelni" fogja azt az online programot, amire a feladataihoz szüksége van. Az informatikai cégek és most már a hardvergyártók is vettek a lapot. Terelik az embereket az online világ felé, amit gazdasági céljaiknak megfelelően uralni tudnak. A törekvés találkozik a kormányok akaratával is, mivel online sokkal könnyebb ellenőrizni az állampolgárokat, legyenek azok akár jó-, akár rossz szándékúak. És akkor csodálkoznak, hogy a gátlástalan diktatúrák - Oroszország, Kína, Észak-Korea és még sorolhatnánk - hekkercsapatokkal folytatnak kiberháborút, okoznak gazdasági és politikai károkat, tényleges, hatékony és látványos válaszcsapások nélkül. 

Szép jövő. :( Éljen a Linux! Éljen a szabad szoftver!

No comments