Tim Schürmann - 2025. július 2.

A Wayback projekt célja egy X11 kompatibilitási réteg létrehozása a Wayland számára. Ez a réteg lehetővé teszi az X11-től szigorúan függő asztali környezetek folyamatos futását. Bár a projekt még korai szakaszban van, az Alpine Linux már kacérkodik az ötlettel.

A Wayback egy minimális Wayland kompozitort valósít meg, amely elindít egy XWayland szervert root jogosultságokkal. Az X11 asztali környezetek ezután elindíthatók ezen a szerveren. Ez lehetővé teszi a régebbi asztali számítógépek folyamatos futását, és segíti azokat az asztali projekteket, amelyek nem rendelkeznek elegendő fejlesztési erőforrással, hogy átálljanak a Waylandre.

A kompatibilitási réteg egy második előnyt is kínál: Lecserélheti az elavult X.org szervert, amelyben folyamatosan biztonsági rések kerülnek elő. Emiatt az Alpine Linux disztribúció fejlesztői hosszú távon az X.org-ot a Wayback-re tervezik lecserélni. Technikailag a Wayback-et C nyelven implementálták, és a Wayland wlroots könyvtárát használja.

A szoftver azonban még korai fejlesztési fázisban van, és kifejezetten kísérleti jellegűnek tekintik. Ariadne Conill, az Alpine fejlesztője a jövő évben tervezi integrálni a disztribúciójába: legkorábban májusban az Alpine 3.24-gyel, vagy alternatívaként novemberben az Alpine 3.25-tel. Mastodon-bejegyzésében azonban kifejezetten rámutat, hogy addig még sok a tennivaló.

No comments