Ha már ÜLÜ kiadta a feladatot, akkor lássuk mi is az a cikk, amit a beírásában említett:
Migrálás GRUB 2-re
(Forrás: Migrate to GRUB 2 - az IBM.com cikke)
Tartalmi összefoglaló
A Linux használta boot-eszközök változnak. A GRUB-ot hivatalosan már csak karbantartják, és a fejlesztők a teljesen újonnan írt GRUB 2 csomagra váltottak át. Az Ubuntu-kban a 9.10-es verzió óta alapbeállításként használják a GRUB 2-öt.
A boot betöltő szerkezete
A rajzon a két GRUB által alkalmazott betöltési folyamat látható. A gépen elsőként induló BIOS betölti a boot-eszköz első – merevlemezeknél MBR-ként ismert – szektorát és végrehajtja az ott található kódot. A merevlemez MBR-je tartalmazza a betöltő kód első szeletét (stage 1), ami az általánosan alkalmazott 512 byte-os szektorméret miatt elég rövid. A betöltők, közöttük a két GRUB is, a további kódokat máshol helyezik el. (GRUB-nál a kód maradékát stage 1.5-nek nevezik és általában az MBR utáni, fel nem használt területen helyezik el.) A további kódok (stage 2) a Linux partíción fájlban találhatók, jellemzően a /boot könyvtárban. (A képen az egyszerűsítés miatt ez nem látszik.)
A GRUB 2 formailag alapvetően hasonlít a GRUB Legacy-hoz de nincs stage 1.5 és moduláris konfigurációs megközelítést alkalmaz és általában a /boot/grub -ban található. (További variációk lehetségesek. Pl. GRUB stage 1 nem MBR-ben van, mert azt egy másik multi boot betöltő foglalja el – ez lehet az EFI is.) Ha lecserélnéd a GRUB-ot GRUB 2-re, akkor ehhez telepíteni kell az új GRUB 2 csomagot és egy parancs futtatásával lecserélni a GRUB-hoz tartozó MBR-bejegyzést.
A GRUB 2 fejlesztései
Noha jól működött, azért határozták el a GRUB Legacy cseréjét, mert a kódírók zavarosnak és karbantarthatatlannak találták, illetve új tulajdonságokkal is teljes újraírással egyszerűbben lehetett felruházni.
- Továbbá, az előddel ellentétben, ami csak x86 és x86-64-es rendszereken működött, a GRUB 2 alkalmazható Power PC-re és SPARC-ra is.
- Többfajta firmware-t (benne BIOS, EFI és OpenFirmware) is támogat.
- A GRUB hivatalosan MBR alapú volt, a GRUB 2 hivatalosan is támogatja a GPT-t (GUID Partition Table.
- A GRUb Legacy nem támogatja a RAID és LVM összeállításokat, azaz legalább egy szabványos fájlrendszer kell legyen a gépen (vagy a RAID1 összeállításban), hogy a GRUB olvasni tudja konfigurációs beállításokat. A GRUB 2 támogatja a Linux-os RAID-et és LVM-et, tehát a rendszerben lehet akár RAID és LVM kizárólagosan.
- A GRUB közel egy tucat fájlrendszert kezelt. A GRUB 2 ezeken felül kezeli az Apple HFS+-t, az NTFS-t és a Sun ZFS-ét is.
- A GRUB a Multiboot specifikációt alkalmazó kerneleket tudja közvetlenül betölteni (pl. Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, GNU HURD, OpenSolaris és Darvin). A Windows-hoz hasonló más operációs rendszerek betöltését a GRUB és a GRUB 2 egyformán chainload-dal oldja meg.
GRUB 2 beállítása
A GRUB 2 beállító fájlja alapbeállítás szerint a /boot/grub/grub.cfg, vannak Linux disztrók, ahol /boot/grub2/grub.cfg van helyette. A GRUB 2 beállító fájljai alapvetően hasonlítanak a GRUB-éhoz, de számos eltérés tapasztalható.
GRUB 2 példa konfigurációs fájl:
set timeout=10
set default=0
menuentry "Linux (2.6.32.2 kernel)" {
set root=(hd1,8)
linux /bzImage-2.6.32.2 ro root=/dev/sdb4
initrd /initramfs-x86_64-2.6.32.2
}
menuentry "Windows 7" {
set root=(hd1,2)
parttool (hd0,1) hidden+
parttool (hd1,5) hidden-
chainloader +1
}
Ez hasonlít a GRUB-hoz. Globális opciók beállításával indul, esetünkben 10 mp. várakozást és a menü kezdő értékét határozza meg. Ezután menüelemek (menuentry) következnek. Formátumuk ugyan eltér a GRUB-étól, de a céljuk azonos. Mindegyik egy operációs rendszert – pl. Linux kernel – (vagy egy változatot) határoz meg. A bejegyzés egy kulcsszóval és egy idézőjelben tlálható névvel (ez jelenik meg a GRUB 2 menüben) indul, amit kapcsos zárójelekben ({}) az opciók követnek.
Változások a konfigurációs fájlban
Számos, említésre méltó változtatás történt a GRUB 2-ben a GRUB Legacy-hoz képest:
- a GRUB 2 a „set" kulcssót és az „=" jelet használja az opció elnevezése és értéke között;
- a GRUB menüelemet a „title" és a menüelem neve indítja és a következő „title" zárja;
- a GRUB kernel szót használja a Linux kernel meghatározására. A GRU 2 a „linux" szót;
- néhány opció neve megváltozott (hide/unhide – Listing 1);
- a partíciók számozása GRUB 2-ben 1-ről indul, a lemezek maradtak. Pl. GRUB (hd0,0) GRUB 2-ben (hd0,1);
Számos új tulajdonsággal bővítették ki a GRUB 2-t, ezek zöme a normál működésben nem érzékelhető. Néhány fontosabb új lehetőség:
- modulok tölthetők be az induláskor insmod paranccsal (pl. insmod lvm), de automatikusan is. A modulok a /boot/grub könyvtárban vannak „.mod" kiterjesztéssel;
- új szkripttelési tulajdonságok, lehetővé téve az adatmentést, a feltételes betöltést stb. Ezek dokumentálása még nem teljes
A GRUB 2 átkonfigurálásának alternatív módszerei
Az Ubuntu 9.10-nek van egy grub-mkconfig eszköze, ennek szkiptjei az /etc/grub.d-ben találhatók. A szkript automatikusan is futhat pl. kernel frissítése után. Ha kézzel állítunk valamit, akkor tanácsos a grub.cnf-ről másolatot készíteni.
Konkrét, meghatározott változtatások érdekében a /boot/grub.d szkriptjeit közvetleniül is lehet szerkeszteni. A grub-mkconfig szempontjából kiemelt fontosságú a /etc/default/grub, ami a végleges grub.cnf fájlhoz az alapbeállításokat tartalmazza.
Léteznek harmadik féltől származó eszközök a GRUB 2 kezelésére. Ilyen az Ubuntu-ban is használt StartUp Manager.
GRUB 2 telepítése és használata
A GRUB 2-t telepíteni kell, de előtte át kell gondolni a partíciók elrendezését
Partíciók előkészítése GRUB 2-re. MBR esetén nem kell semmi különöset csinálni, ami a GPT-re is részben igaz. GPT esetén van egy BIOS boot partíció, ahová a GRUB 2 beír néhány extra kódot. Ha ez hiányzik, akkor a GRUB 2 a /boot könyvtárban található lemezszektorok listára támaszkodik. Ha fájlrendszert módosítod, akkor a szektorlista elavulttá válhat, így a GRUB nem lesz képes betölteni. A BIOS boot partíció használata GPT lemezek esetén melegen ajánlott!
A BIOS boot partíció legyen legalább 31 kB méretű. Ha nagyobb, az csak hasznos lehet. A GNU Parted újabb változataiban a bios_grub opció beállítható. GPT fdisk esetén a partíció típusának EF02-t kell választani.
GRUB 2 telepítése
MBR lemezre ugyanúgy kell telepíteni, mint a GRUB-ot, grub-install paranccsal (némely disztró ezt grub2-install-ra nevezte át), meghatározva a telepítés helyét, de kell a --force opció.
GRUB Legacy: grub-install /dev/sda4
GRUB 2: grub-setup --force /dev/sda4, bár ez nem mindig hatásos.
GRUB 2 használata működés közben
Indulás ugyan úgy történik, mint a GRUB Legacy-nál volt. A menü szerkesztéséhez nyomj „E"-t. Ekkor egy Emacs-hoz hasonló egyszerű szerkesztő jelenik meg. CTRL+X-re indul a boot.
Ha a GRUB 2 nem találja a konfigurációs fájlt, akkor a grub> parancsőr jelenik meg. Ekkor a GRUB 2 parancsokat lehet kiadni, de ezek leírása bőven meghaladja a cikk terjedelmét.
Érdemes-e GRUB 2-t használni?
Csak akkor, ha különleges képességekre van szükség, pl. egy XNU kernel betöltésére. Ha BIOS-alapú gépen GPT-t használsz, akkor is a GRUB 2 jobb, mert a GRUB Legacy csak patkoltva képes kezelni. Tehát, ha már van telepített és működik, akkor ne változtass, de érdemes ismerkedni GRUB 2-vel, mert előbb, utóbb szembe találod magad vele.
Hozzászólások
Grub2 konfiguráláshoz ajánlom a Grub Customizer programot. Egyszerű a használata. Az Uhubian lx32, -64 tartalmazza.
-=Uhubian=-
Nagyon jó elkészített, mindenre kitérő érthető cikk gratulálok. Köszönet érte.
Jól kapcsolódhat hozzá, az UEFI Boot securyti-ről (Unified Extensible Firmware Interface)
egy cikk ?
Üdv: ÜLÜ
Uhubian! Az új vinyómra GPT került, azon egyszerű oknál fogva, hogy ott nincs az elsődleges partíciók számára korlát (MBR-nél 4 lehet). Az új vinyómat ( 1TB) vagy 6 részre daraboltam.
Toroka !
Még a gondolat sem merült fel bennem.
A cikkből pedig csak részben derül ki, hogy a GRUB 2-re való átállás (sajnos) nem csak „apt-get install grib2”-ből áll...
pcworld.hu/hardver/mire-jo-az-uefi.html
oprend.hu/news.php?readmore=932 és
https://en.opensuse.org/openSUSE:UEFI.
Ez utóbbi angolul van, de talán a legátfogóbb leírás. Ha lesz kedven hozzá, lefordítom.
Illetve még egy magyar nyelvű cikk a FullCircle magazin 66. számában: fullcircle.hu/2013/page/2/
Te Janu! Mi az hogy „apt-get install grib2” ?
Janu ”Papa„ Griff madarat telepített
Szóval grub2, csak olyan hajnalban az ember még nem koncentrál eléggé. Nem minden disztróban van benne, pl. a PCLinuxOS-ben nincs.
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.