Bejelentkezés

Keresés a fórumban

Kulcsszó
Telepítés (rendszer, szoftver)
  • Oldal:
  • 1
  • 2

TÉMA: 32 bit PAE

32 bit PAE 2016 szept. 17 06:21 #2056

• toroka
  • toroka profilkép
  • Nem elérhető
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 43
Van egy régi, örökölt Acer laptopom 32 bites Pentium M processzorral. Mivel elvileg nem PAE-s, ezért kevés olyan disztribúció van, amit telepíteni tudtam rá, ezek között volt az általam preferált PCLinuxOS. Amióta a PCLinuxOS-nél (is) lebegtetik a 32 bites rendszerek támogatását, alkalmanként körülnézek, hogy mi az a disztró, amit hosszú távon használhatnék.

A keresgélés során olyasmi derült ki számomra, amiről eddig nem tudtam - nem nagy kunszt -, de mások számára is hasznos információ lehet. Szóval, azért írtam, hogy "elvileg", mert ez a nyüves Pentium M processzor ismeri, de nem szereti a PAE utasításkészletet. Ezért nem tudtam eddig többek között a régen kedvencem volt UHU Linuxot telepíteni (a múlt idő nem csak a PAE-támogatás hiányának szólt).

Na de ez már a múlt. Valahol olvastam, hogy a Pentium M processzorok egyszerűen rábírhatóak a PAE felismerésére, mégpedig egy "forcepae" utasítás kiadásával a kernel paraméterei között. Nosza ki is próbáltam és csodák csodájára sikerül elindítanom olyan Linux Live rendszert, ami eddig azzal hajtott el, hogy keressek más processzort. Gondoltam kipróbálom az UHU 3 UBK-t, hátha megy. És megyen!

Feltelepítettem és úgy is működik minden további varázslat nélkül! :)

Attól nem kell félnem, hogy az UHU rövid vágtában kiadja a következő verziót, ami esetleg csak 64 bites lesz, nem jellemző a nagy rohanás. Az UBK, amikor még foglalkoztam az UHU-val, pedig megbízhatóan karban tartotta a rendszert, remélem ez most sincs másképpen. Szóval egy jó darabig megoldódni látszik az Acer-em operációs rendszerének kérdése.

Vissza a lényeghez:
Live indítása és amikor a bejelentkező menü látszik TAB a sor végére (szóköz) majd beírni forcepae
Török Á.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

32 bit PAE 2016 szept. 17 20:35 #2057

• Dr. Szöszi
  • Dr. Szöszi profilkép
  • Nem elérhető
  • Kezdő fórumozó
  • Köszönetek: 2
toroka beküldte:
a nyüves Pentium M processzor ismeri, de nem szereti a PAE utasításkészletet.

a Pentium M processzorok egyszerűen rábírhatóak a PAE felismerésére,

mégpedig egy "forcepae" utasítás kiadásával a kernel paraméterei között.
Úgy érzem, egy picit a másik oldaláról szemléled a lovat.
Valószínűleg a Pentium M tényleg ismeri, végrehajtja a pae utasításokat, csak ezt nem hirdeti magáról.
Amikor a jól nevelt kernel lekérdezi a CPU tulajdonságait, nem találja köztük a pae jelzést, ergo nem is akarja ezt a módot tőle.
De ha te kényszeríted, akkor rád hallgatva mégis küldi a parancsokat a szemérmes procinak.

Próbáld ki!
lscpu | grep pae
vagy
cat /proc/cpuinfo | grep pae
(sudóval, ha máshogy nem menne)

Nincs Pentium M-em, de szerintem a forcepae nem lesz hatással a lista kimenetére.

32 bit PAE 2016 szept. 18 06:21 #2058

• toroka
  • toroka profilkép
  • Nem elérhető
  • Adminisztrátor
Szóval az volt a javaslatod, hogy nézzem meg, mi a kimenete a két parancsnak és feltételezted. hogy semmi.

Igazad van. Mindkettőt kipróbáltam és semmit sem adott vissza. Igazából nem tudom mit bizonyít, esetleg csak azt, hogy a pae parancsok megértését továbbra is titkolja?!

Mondjuk a történet szempontjából lényegtelen, nekem az a fontos, hogy így tudtam telepíteni az UHU-t és működik, a többi pedig nem érdekel. B)
Török Á.

32 bit PAE 2016 szept. 18 12:11 #2059

• Dr. Szöszi
  • Dr. Szöszi profilkép
  • Nem elérhető
  • Kezdő fórumozó
  • Köszönetek: 2
toroka beküldte:
a Pentium M processzorok egyszerűen rábírhatóak a PAE felismerésére, mégpedig egy "forcepae" utasítás kiadásával a kernel paraméterei között.
toroka beküldte:
a többi pedig nem érdekel. B)

Lehet, hogy az igazság nem érdekel, de ezt nem szabad így hagyni.
NEM a Pentium M változik meg a kernelparaméter hatására, hanem a KERNEL viselkedése.

Tehát az UHU azért tud települni, mert a kernel a forcepae hatására konkrétan leszarja, hogy a processzor mit állít magáról. A szerencse pedig az a dologban, hogy a Pentium M-ből nem az utasításkészletet hagyták ki, hanem a flageket drótozták be rosszul.

32 bit PAE 2016 szept. 18 16:20 #2060

• toroka
  • toroka profilkép
  • Nem elérhető
  • Adminisztrátor
Szöszi! Ne legyél már ennyire szőke! :)
Lehet, hogy az igazság nem érdekel, de ezt nem szabad így hagyni.

Én sem gondoltam, hogy a professzor változik meg, hanem a paraméter hatására a kernel "konkrétan leszarja", hogy a mit állít magáról. Az nem érdekel, hogy ezek ketten mit vacakolna, csak működjön a dolog.

Számomra az volt a tanulság, hogy az M professzor ezt is tudja és azért írtam le, hátha más is járt már így, és emiatt nem telepíthetett egy adott rendszert. Te tudtad?
Török Á.

32 bit PAE 2016 szept. 24 19:03 #2061

• attuska
  • attuska profilkép
  • Nem elérhető
  • Arany fokozatú fórumozó
  • Köszönetek: 22
toroka beküldte:
Gondoltam kipróbálom az UHU 3 UBK-t, hátha megy. És megyen!

Feltelepítettem és úgy is működik minden további varázslat nélkül! :)

Attól nem kell félnem, hogy az UHU rövid vágtában kiadja a következő verziót, ami esetleg csak 64 bites lesz, nem jellemző a nagy rohanás. Az UBK, amikor még foglalkoztam az UHU-val, pedig megbízhatóan karban tartotta a rendszert, remélem ez most sincs másképpen. Szóval egy jó darabig megoldódni látszik az Acer-em operációs rendszerének kérdése.

Vissza a lényeghez:
Live indítása és amikor a bejelentkező menü látszik TAB a sor végére (szóköz) majd beírni forcepae
Nem tudom, hogy feltelepítve kell e, de nem árthat, ha a telepített rendszered grub.cfg linux sorának végére biggyesztened a varázsszót.
Persze a grub-customizerrel a célszerű.

Egy kis hírverés...
Folyamatos az UHU-3 ubk karbantartása most is.

Most a leendő uhu-ubk1 (RIA) csiszolását végezzük, ennek csomagjai 32 bitesek, de a kernele 32, illetve 64 bites módban indítható, szinte minden naprakész benne. A kernellel nem rohanunk!
A gnome az 3.20, a cinnamon, mate, lxqt, lxde, xfce naprakész.
A most letölthető isók még nem véglegesek, de telepíthetők. A cinnamon, lxde, lxqt isók szinte kifogástalanok szerintem, Azonnal indulnak, a feltelepített rendszerek is. Az xfce isót nem próbáltam,de szerintem az is jó.a kde5 plasma -t most sikerült végre beröffentenem, abból még nincs isó, majd lesz, a gnome isó is újragenerálandó, mert hibát fedeztünk fel benne (lightdm greeter nélkül, tehát nem indul a beléptető), ami már tárolószinten javítva.
Az uhu-installer -t is elég jól kijavítottuk már, habár egy perl segítség elkélt volna, de nem volt merszem Janu -t erre kérni Pedig ez a perl szintaktika nekem egy borzalom..
Ez a javított installer sincs még az isókon, de megy már az easy módú telepítés is már, amikoris a telepítő maga partícionálja a céllemezt GPT partíciótáblával. A mostani telepítővel csak haladó módú MSDOS particiótáblára előre partícionált partíciókra biztonságos.
Egyébként a desktop metacsomagok feltelepítésével bármelyik desktop feltelepíthető és szépen működik.
Most vadászom a hibáit, ha tesztelnéd és találnál benne hibát és jeleznéd, örömmel venném, aminél csak az lenne nagyobb öröm, ha nem lelnél hibát.
A tiszta 64 bites-t rendszert még nem csináljuk, az majd ezután lesz. Az UHU-KFT gyakorlatilag befejezte az UHU istápolását, a tárolókat még egy darabig fenntartja, de szándékában van előbb, vagy utóbb azokat is leállítani. Gyakorlatilag csak az UBK verziók mondhatók élónek, Rezsőnek köszönhetőn, aki bérli saját szűkös pénzéből a a VPS szervert. Sajnos én sem vagyok úúgy anyagilag, hogy segíthessem.
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Oldalmegjelenítési idő: 0.133 másodperc