Bejelentkezés

Keresés a fórumban

Kulcsszó
Hálózatok

TÉMA: Linux parancssor a Windows 10-ben

Linux parancssor a Windows 10-ben 2016 ápr. 05 09:39 #2005

• ferike
  • ferike profilkép
  • Nem elérhető
  • Profi fórumozó
  • Köszönetek: 2
file:///home/borika/Downloads/622166.png
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Linux parancssor a Windows 10-ben 2016 ápr. 06 05:31 #2006

• toroka
  • toroka profilkép
  • Nem elérhető
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 43
Mondjuk az egyik laptopomon gyári Win 7-es volt és egészen a 10-es bejöveteléig nem töröltem le. Akkor frissítettem 10-esre, de később nem volt hajlandó véglegesíteni, tehát leradíroztam és a 7-est sem tettem vissza. Azóta sem hiányzik.

Amit írnak az azonosítási dolgokról érdekes és már csak az kell hozzá pl. az arcfelismeréshez, hogy a kamerát a laptopon észrevétlenül bekapcsolják távolról és összekapcsolva mindenféle adatbázisokkal előbb-utóbb még azt is tudni fogják, hogy kimentél sz... illetve kezet mosni. Nem beszélve arról, hogy a végén lesz egy szép kis ujjlenyomat-adatbázisuk. Ha eddig ordítottak a biometrikus azonosítás miatt, amit anno az amerikai határellenőrzésnél vezettek be, most majd önként és dalolva fogja a sok balga adni magát. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy ezeknek örülnünk kellene.

A parancssori változtatást nem értem. Nem illik bele a csempézős, ikonos filozófiába. Miért kell? Linuxosokat akarnak elcsábítani, vagy tán akarnak hagyni egy újabb eszközt a hátsó bejáratoknak? Esetleg majd a andoidos applikációkat akarják elérhetővé tenni a wIndowsos gépeken? A Linux irányába nyitási gesztust az Apple már tett, amikor a fejlesztő eszközét ingyenesen elérhetővé tette - már amennyire agy korábbi cikket olvasva rémlik. Talán a Microsoft sem akar lemaradni. Én minden esetre a törekvéseikkel és szándékaikkal kapcsolatban elég gyanakvó vagyok.
Török Á.
Utolsó szerkesztés: 2016 ápr. 06 05:45 Írta: toroka.

Linux parancssor a Windows 10-ben 2016 ápr. 07 04:23 #2007

• FossilCodger
  • FossilCodger profilkép
  • Nem elérhető
  • Arany fokozatú fórumozó
  • Köszönetek: 6
Egyetértek azzal, amit Toroka fentebb írt. Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy:

1. A Windows már a 3.11 óta szignifikánsan abba az irányba van fejlesztve erőnek erejével, hogy olyan hogy parancssor, ne kelljen, de még akinek kell, az se találja meg, ha mégis, hamar menjen el tőle a kedve, mert csak a legminimálisabb funkciókat tartalmazza. A Windows direkt arra van kihegyezve, hogy mindent ikonok rángatásával és kattintással kelljen benne megoldani. Ebben kb tökéletes is lett, legalábbis az átlagfelhasználó szempontjából. A parancssor bele, hááát... Persze, ez se mutat hülyébben mint a csempés felület...

2. Mély meggyőződésem, hogy a programnyelvem nem fordulna le abban a parancssorban, vagy legfeljebb azon az áron, ha teljesen kiherélném. S nem az ext-filerendszer specifikus flagek kezelésére gondolok, hanem sokkal alapvetőbb dolgokra is, például a teljes directory-osztályomra. Iszonyú szopás lenne átírni FAT-ra vagy akármire amit a Win ismer, attól tartok. Szóval nálam már emiatt is kiesik.

És igen, az efféle törekvésekkel szemben én is rém gyanakvó vagyok... Ahova az MS ajándékot visz, az tönkremegy, lásd Nokia...

Programming is like using toilets; you can't say you are done until paperwork's finished!

Linux parancssor a Windows 10-ben 2016 ápr. 07 04:38 #2008

• janu
  • janu profilkép
  • Nem elérhető
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 37
Noha én is gyanakvó vagyok, de az ikon-ellenességgel nem értek egyet. Ugyanúgy, mint ma már minden. valamennyire is számító operációs rendszerben, a grafikus klatty-klatty a mérvadó. A parancssori rendszer a fejlesztőknek, üzemeltetőknek való, nem felhasználóknak, játszadozónak – az ő igényük más, inkább az egérb... szóval a klatty-klatty. Éppen ezért egyetértek Toroka-val: mit akarnak elérni? Mert kissé elmaradtak már a fejlődésben... Vagy talán egy dialog-ot, vagy egy zenty-t is odaraknak? nem hiszem. A Linux felé nyitás gesztusát meg végképp nem eszem meg. Eddig minden ilyen nyitási „szándék”-ról bebizonyosodott, hogy valami piszkos trükk van a háttérben...

A kép rejtve van a vendégek elől.
Jelentkezz be vagy regisztrálj, hogy láthasd.

PCLinuxOS Desktop 4.12 64bit
Debian szerver 4.9.0-3-amd64 Jessie

Linux parancssor a Windows 10-ben 2016 ápr. 07 05:00 #2009

• FossilCodger
  • FossilCodger profilkép
  • Nem elérhető
  • Arany fokozatú fórumozó
  • Köszönetek: 6
Asszem ebben egyetértünk, ugyanazt mondjuk, csak más szavakkal. Még abban is egyetértek most veled, amit az ikonellenességről mondtál - mert bár IGEN, én ikonellenes vagyok, nem tagadtam soha (sőt, még büszke is vagyok rá valamilyen mértékig, ezt is bevallom...), de azt én magam is elismerem, hogy mint írtad, a legtöbb embernek (a „hétköznapi júzereknek”) az igényei merőben ellentétesek ezt illetően az én igényeimmel.

Ettől azonban még igenis áll, hogy a Windows épp e hétköznapi felhasználók számára lett kifejlesztve, „dizájnolva”, emiatt is ikonmániás rendszer, és tulajdonképpen emiatt is lett akkora sikere és elterjedtsége. (voltak más okok is, tudom, de ez is egyik fő oka szerintem).

Tehát, azt hiszem azon kivételes alkalmak egyike következett be, amikor egyetértünk.

Hogy mennyire igazad van abban, hogy az egyszerű júzereknek az ikonok a mindene, arra a saját főnököm is példa. Én ismertettem meg őt a Linuxszal, azóta már boldog Ubuntu-user, olyasmiket is megcsinál vele amit magam se tudok megugatni (mert nincs rá szükségem, s nem foglalkoztam vele...) hogy 2 monitort használ egyszerre, virtualboxban futtat mindenfélét, s hasonlók. Szóval „power user”, s ide magától jutott el, mert csak a legelején segítettem neki egy kicsit. Van azért Windowsa is, mert kell a munkájához.

Amikor azonban meglátja az én számítógépemet, nem is a parancssort még, csak a DWM ablakkezelőt a maga nyers fapadosságában, hát rémülten menekül... Amúgy tisztel engem a tudásomért, eleve hozzám is fordul minden fogósabb feladatnál, de attól nagyon óvakodik, hogy lemerüljön „mélykonzolba”, hehehe... Az Ubuntut meg származékait épp neki találták ki. Az ő fajtájának. Amíg őt meg nem ismertem, eléggé Ubuntu-ellenes voltam, de ma már azt gondolom, hogy igen, van egy réteg, akinek kifejezetten épp az való. Ezeknek a Windows nem jó, mert annál azért több dolgot akarnak művelni a rendszerrel, mint amire a Win lehetőséget nyújt, de egy fapados Linux túl nagy nehézséget görgetne eléjük, amit nem akarnak vállalni. Az Ubi viszont épp megfelelő nekik.

Másrészt, én csak nézek, miket művel az okostelefonjával. Így húzza rajta az ujját, meg úgy, meg csippent rajta és úgy kicsinyít vagy nagyít képet, stb - na azzal meg én vagyok úgy, mint ő a parancssorral. Egyszerűen iszonyatosan idegennek érzem. Soha az életben nem tudnám megszokni. Nincs is okostelefonom, csak „buta”. (igazából arra sincs szükségem). Ha vennék, akkor viszont tuti valami Blackberry lenne, mert annak van rendes nyomógombos billentyűzete... Na azt hiszem abbahagyom, mert ez már nagyon off.

Programming is like using toilets; you can't say you are done until paperwork's finished!

Linux parancssor a Windows 10-ben 2016 ápr. 07 05:23 #2010

• janu
  • janu profilkép
  • Nem elérhető
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 37
Az alapvető probléma a számítógép funkciójának szándékos félremagyarázásából adódik. A Micro$oft legnagyobb bűne az, hogy szándékosan összezagyválta a játékkonzolt a komoly számítástechnikával. Számos olyan alkalmazás látott napvilágot, ami elsősorban a „homo ludens”-nak készült (solitair, chess). Ezt tette az „operációs rendszer”-e középpontjába (mint ahogy a W2000-nek a flippert).

A mai napig ezzel keverik össze a számítástechnikát és nem azzal a fejlesztőmunkával, amit pl. Te csinálsz (most arról ne beszéljünk, hogy ez mennyire szükséges. Lehet hobbi, lehet termelőtevékenység, most nem ez a lényeg). Ma már „a” számítógép: a PC, ami egy baromság. Jól is néznénk ki... Vajon mivel akarna a CIA, vagy az FBI adatot „kezelni”, egy HP laptoppal? Így aztán a M$ (mint annak idején is) előadja magát a számítástechnika atyjának, Bill Gates-t a BASIC feltalálójának (aki ténylegesen persze nem ő, hanem Kemény János, de az ő nevét már alig tudják), az internet megalkotójának (ami az ARPANET-ből nőtt ki, a M$-nak ehhez nem sok köze van) – pedig csak egy szellemi tolvaj.

A kép rejtve van a vendégek elől.
Jelentkezz be vagy regisztrálj, hogy láthasd.

PCLinuxOS Desktop 4.12 64bit
Debian szerver 4.9.0-3-amd64 Jessie
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: attuska
Oldalmegjelenítési idő: 0.132 másodperc