A felhő-alkalmazások előnyei

  1. Gyors működés: még alacsony internetsebesség esetén is gyorsan betöltődnek.
  2. Offline működés: képesek offline, vagy bizonytalan internetkapcsolat mellett is működni.
  3. Egyszerű telepítés: böngészőből közvetlenül telepíthetőek.
  4. Automatikus frissítés: a webes tartalom változásával, automatikusan frissülnek, felhasználói beavatkozás nélkül.
  5. Multiplatformos kompatibilitás: az operációs rendszertől függetlenül, bármilyen alkalmas böngészővel működnek.
  6. Biztonság: HTTPS-t használnak, a felhasználói adatok védelme érdekében.
  7. Helytakarékosság: a telepített alkalmazásokhoz képest kevesebb helyet igényelnek.

 A felhő-alkalmazások hátrányai

  1. Korlátozott rendszerforrás-hozzáférés: nincs teljes hozzáférésük a rendszer erőforrásaihoz – pl. Bluetooth, névjegyek –, ami korlátozhatja a működésüket.
  2. Egyenetlen működési teljesítmény: noha gyorsak, teljesítményük böngésző- és eszközfüggő.
  3. Korlátozott rendszer-integráció: a teljes integráció hiánya hatással lehet a működésre.
  4. Terjesztés és ismertség: az alkalmazástároló hiánya miatt nehezebb felfedezni és terjeszteni.
  5. Inkonzisztens felhasználói tapasztaltok: a használt eszköztől és böngészőtől függ a felhasználói élmény – nem minden böngésző támogatja a PWA-k összes funkcióját.
  6. Korlátozott offline működés: az offline működés átmeneti adattárolástól (cache) függ, ami miatt nem annyira acélos, mint a telepített alkalmazás.
  7. Csekély iOS támogatás: az iOS eszközök kisebb támogatást élveznek az Androidhoz képest.

 A hátrányok ellenére a PWA-k erőteljes és flexibilis programok. A következőkben a különböző felhasználási területekről 10 felhőben használható webes alkalmazást nézünk meg.

WebApps 01

 

 

Google Docs 

 Az egyik legrégebbi webes alkalmazás – 2006. március 9-én vezették be. Szövegszerkesztő, a Google alkalmazás-csomag része. Lehető teszi a valós idejű csoportmunkát dokumentumokon, a változások automatikus mentése mellett. A fájlformátumok széles körét támogatja – docx, pdf és odt. A többi Google-applikációhoz integrált – Google Drive, Gmail és Calendar.

WebApps 02

Office 365  

 Mostani nevén Microsoft 365 – 2011. június 28-án indult. Részei a Word, Excel. PowerPoint, OneNote és a OneDrive. A szerkesztett dokumentumok bárhonnan elérhetőek, lehetővé téve a valós idejű csoportmunkát szöveges dokumentumokon, táblázatokon, vagy bemutatókon. Az eszközök más Microsoft-szolgáltatásokba is integráltak, mint a Team és a SharePoint, így egyszerre biztosít munka- és kommunikációs felületet. A OneDrive-val a felhőben tárolás is lehetséges. Rendszeresen frissített. Az Outlook ingyenes verziója 5 GB tárolási lehetőséget biztosít.

 

WebApps 03

Canva 

 Ingyenes és könnyen használható online grafikus eszköz – 2012-ben indult. Több ezer sablont is biztosít, amik testre szabhatóak. A szerkesztővel könnyen lehet profi képeket készíteni, akár valós idejű csoportmunkával. Integrálható más platformokkal, mint a Google Drive, vagy az Office 365. Rendelkezik fizetős változatokkal is, mint a Canvas Pro és a Canvas Enterprise, amik további funkciókat és AI (MI) eszközöket is biztosítanak.

WebApps 04

 

Presentation.AI

 Bemutatók MI-vel támogatott készítését teszi lehetővé. Egyszerűen be kell gépelni a kívánt tartalmat és ahhoz igazítja a diák grafikáját. Készíthetők vele PPT-bemutatók, információs grafikák, grafikonok, idővonalak, projekttervek, jelentések és sok egyéb. Nagy előnye a könnyű használhatóság, a PowerPoint-kompatibilitás és a csoportmunka lehetősége a változások egyidejű mentésével. Az alkalmazás többnyelvű.

WebApps 05

 

Graphite

 Ingyenes, nyílt forráskódú (GNU GPL v2 licence) vektor- és rasztergrafikus szerkesztő. Grafikákat és animációkat lehet vele készíteni. Kezeli a rétegeket és a csomópontok szerkesztését. A munkamenet „Non-destruktiv”, azaz a finomítás és a visszalépés az eredeti munka elvesztése nélkül lehetséges. Keresztplatformos, – egyelőre csak webes applikáció – tervben van natív Windowsos, Mac és Linux változat kiadása 2025-ben.

 

 WebApps 06

 Photopea

 Ingyenes online képszerkesztő – 2013-ban indította útjára Ivan Kuckir és azóta is folyamatosan fejleszti. Az alapvető fényképszerkesztési feladatok mellett (vágás, átméretezés) rétegek kezelését, maszkolást, színek manipulálását, szűrőzést és sok egyéb fejlett eszközt is elérhetővé tesz. Számos formátumot támogat, közte PSD (az applikáció alapformátuma), JPG, PNG, GIF, TIFF, SVG, DDS stb. Kitűnő Photoshop-alternatíva. A felület felhasználóbarát, könnyen átlátható kezdőknek és tapasztalt felhasználóknak egyaránt. Többnyelvű és mobil eszközökön is használható.

 WebApps 07

Clipchamp

Ingyenes, könnyen használható videószerkesztő, számos profi eszközzel, mint a fogd és húzd szerkesztés, módosítható sablonok, átmenet-effektusok, animált feliratok, képszűrők és egyebek. Előnye az egyszerűség és elérhetőség. Számos formátumot támogat képek, fotók, hang- és médiafájlok importálásához, különféle forrásokból, legyen az OneDrive, Google Drive vagy Dropbox. Különleges jellemzője a MI által generált alámondás, automatikus feliratozás és pontos kiírás lehetősége. A videók márkajelekkel elláthatóak – logók, vízjelek, betűtípusok és egyedi színezés.

 A Clipchamp-et a Microsoft 2021. szeptember 7-én felvásárolta, hogy integrálja a Microsoft 365 csomagba.

 

 WebApps 08

Animatron  

 Online videó- és animációkészítő – 2011-ben indult. Az Animatron Studio különösen a kis cégek és a marketing ügynökségek között népszerű. Komplett megoldásokat kínál bemutató videók, HTML5 szalagcímek és egyebek készítésére. Könnyen használható, a kezelőfelülete intuitív. A számos szerkesztési funkció mellett többnyelvű, a mobil eszközökkel kompatibilis és lehetővé teszi a valós idejű csoportmunkát.

 

 WebApps 09

AudioTool 

 Az eredetileg Adobe Flash alapú online zenekészítő alkalmazás (DAW – Digital Audio Workstation) 2011-ben indult. Jelenleg HTML5 és JavaScript alapokon nyugszik. Felülete felhasználóbarát és további programok telepítése nélkül teszi lehetővé a zeneszerzést, -szerkesztést, keverést, effektezést, loop (végtelenített) és sample (minták) készítését. Számos fájlformátumot támogat a könnyű exportáláshoz és importáláshoz. Támogatja a közös munkát a projektek megosztásával és kommentelés lehetőségével. Loop- és sample-könyvtárat is biztosít a munkához, illetve olyan zenekészítő eszközt, mint a „Music Board”.

 

Wavacity

 Az Audiocity által inspirált hangszerkesztő program – 2021-ben indult. Ingyenes, nyílt forráskódú ( GNU GPL v2 licence alatt). Felülete nagyon hasonlít az Audacity-éhez. Lehet vele vágni, másolni, beilleszteni, hangeffektusokat használni; van zajcsökkentés, többsávos szerkesztés és különböző formátumba (pl. MP3, WAV) exportálási lehetőség.

WebApps 10

Összegzés

 Ez a 10 online webes felhő-alkalmazás megmentheti a napodat, akár ha sietnél, vagy nincs nagy teljesítményű számítógéped, esetleg kevés a hely a lemezeden, vagy a egy csapattal együttműködve kell dolgoznod. A WPA-k valóban kihúzhatnak a csávából.

 

 

One comment